Tudomány: Adatkinyerés az agyból.

Egy nagyon aprócska agy-darabkából a közel másfél millió gigabyte adatot nyert ki a Google!

A Google sokrétű tevékenységét nemcsak az általa kínált széles körű G-szolgáltatások tükrözik, hanem a tudományos projektek is, amelyekbe a cég bekapcsolódik. Egy ilyen kezdeményezés a Google Research Connectiomics csapata által végzett munka, akik az emberi agy szerkezetét és működését vizsgálják.

A Connectomics most a világhírű Harvard Egyetem Lichtman laboratóriumával együttműködve részletes vizsgálatot végez egy kis részletén az agynak.

Ez a részlet szó szerint értendő, hiszen a Google és a Harvard kutatói egy epilepsziás beteg műtéte során nyertek egy mindössze egy köbmilliméteres agyszövetmintát, amit egy forradalmi módszerrel vizsgáltak. A mintát 5000 darabra vágták, amelyek mindegyike hajszálvékony volt, majd elektronmikroszkópos módszerrel megvizsgálták az összes szeletet.

Az így kapott képek 1,4 petabyte (1 PB = 1.000.000 GB) adatot eredményeztek, amit egy gépi tanulási algoritmus segítségével összesítettek egy olyan adathalmazzá, amely három dimenzióban tanulmányozható. Ez a térkép a legnagyobb felbontású kép az emberi agyról, amely csak egy köbmillimétert fed le, ami csak a teljes agy egy milliomod része.

Ebből láthatjuk, hogy egy teljes agy feltérképezése hasonló eljárással 1,6 zettabyte tárhelyet (1 ZB: kb. 931 milliárd GB) igényelne, ami egy 50 milliárd dolláros, 140 hektáron elterülő szerverparkot követelne meg. Ezért nem valószínű, hogy a közeljövőben teljes emberi agyakat vizsgálnának meg és szkennelnek, de már a jelenlegi kísérlet is sok értékes információt szolgáltatott a tudósoknak.

A Google és a Harvard kutatói megállapították például, hogy a nem neuronális sejtek, amelyek támogatják és szigetelik a neuronokat, száma körülbelül kétszerese a neuronokénak. Emellett olyan meglepő struktúrákat is felfedeztek az axonok és a neuronok kapcsolatában, amelyek esetleg összefüggésben lehetnek a páciens epilepsziás betegségével.

Válaszoljon

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük