A személyi számítógép (PC) hangja.

Avagy egy kis történelem 1981-től…

Óriási volt a VERSENY a PC és a COMMODORE személyi számítógép között az első időkben. A PC ára magasabb volt, de bővítő csatlakozóin mindenféle speciális hardvert is tudott fogadni, míg a Commodore 64 korlátozott lehetőségekkel ugyan, de egy univerzális és jól átgondolt tervezés eredményeként létrejött számítógép volt. Persze ez utóbbi elterjedése sokkal meredekebb volt, de ahogy fejlődött a számítástechnika rettentő gyorsan érte el korlátait, onnan pedig már csak ügyetlen próbálkozások voltak a gyártó részéről. Ennek ellenére is a Commodore 64 a világtörténelem legsikeresebb és legtöbbet eladott számítógépe! De vajon miért is tudott azzá válni a PC megjelenése után 1 évvel?

A korai IBM PC-k és kompatibilis gépek (mint az IBM PC 5150, amely 1981-ben jelent meg) hangképességei rendkívül egyszerűek voltak: jellemzően csak egy egyszerű beépített hangszóróval rendelkeztek, amely csupán sípolásra volt képes. Ez rendkívül korlátozott volt, és nem volt alkalmas zenei alkalmazásokra, játékok hanghatásaira vagy multimédiás tartalmakra.

IBM PC 1981-ben.

A játékok és multimédiás alkalmazások fejlődése szorosan összefügg a hangtechnológia fejlettségével. Az olyan platformok, mint a Commodore 64 és az Atari 8-bites gépei, jobb hangképességeik révén vonzóbbak voltak a játékfejlesztők és a felhasználók számára. Ezek a gépek már 3-4 hangcsatornát és szintetizált zenei lehetőségeket kínáltak, amelyek dinamikusabb felhasználói élményt nyújtottak.

Mivel a korai PC-k képtelenek voltak összetett hangokat előállítani, sok felhasználó a játékok és multimédiás tartalmak miatt inkább más platformokat választott. A játékpiac gyors növekedése során a PC-k elmaradtak, mert nem tudták kielégíteni a felhasználói igényeket a hanghatások és zene terén.

A Commodore 64 (C64), amelyet 1982-ben adtak ki, az egyik legikonikusabb otthoni számítógép, különösen a játékok, multimédiás alkalmazások és az audio képességei miatt. Az egyik legnagyobb vonzereje a SID (Sound Interface Device) nevű hangchip volt, amely messze túlszárnyalta a korabeli rivális számítógépek hangtechnológiáit. Pont ez volt a kulcsa annak, hogy 10 éven keresztül nem tudták megelőzni a Commodore dominanciáját.

Commodore 64 1982-ben.

Aztán az 1990-es évektől fokozatosan teret vesztett a Commodore és a 486-osok megjelenésével aztán végleg elmaradtak a vásárlások és a gyártás is leállt. Ennek a processzornak és a CREATIVE nevezetű cégnek köszönhetően, akik feltalálták a HANGKÁRTYÁT (Sound Blaster), amely egyidejűleg 9 sáv lejátszására volt képes, valamint tudott digitalizálni és 11KHz adatátviteli sebessége mindent vitt és vert.

1989 – Sound Blaster 1.0

Válaszoljon

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük