A Lenovo ThinkPad T495 egy kiemelkedő példánya annak a kezdeményezésnek, ami a RYZEN processzorokat az őket megillető helyre kívánja tenni. Mint köztudott a Lenovo főként Intel processzorokkal gyártott készülékeket, de ha egy hardvergyártó kvalifikálja magát a megfelelő minőségi szintre akkor bizony borítékolható, hogy az visszaköszön egy ilyen kiemelkedő üzleti laptopban Mint egy Thinkpad.
Ez persze nem azt jelenti, hogy a Lenovo ThinkPad-ek innentől fogva AMD-vel érkeznek majd, hiszen tesztünk főszereplőjének is megvan az Inteles alternatívája (T490). És ez – az árverseny miatt – első sorban nekünk, vásárlóknak borzasztóan jó hír. Már a megjelenéskor kiderült, hogy a T495 – bár erősebb processzorral rendelkezik, az AMD-s variánst barátságosabb áron vehettük. A kérdés, hogy ezért cserébe meg kell-e kötnünk valamilyen kompromisszumot?
Lenovo ThinkPad T495 – Kivülről:
A legtöbb esetben a prémium üzleti gépeknél a forma követi a funkciót, és nem fordítva. Most sincs ez másképp, maradt a „baltával faragott” külső, de azt mindenféleképp meg kell említenünk, hogy az elődhöz képest kevés, de kivétel nélkül pozitív irányú dizájn változtatás történt.. A T495 méretben és súlyban is alacsonyabb lett, mint a T480. Ezt leginkább a kijelző/váz arányának (screen-to-body ratio) vizsgálatakor derül ki, hiszen 69-ről 72%-ra nőtt ez az érték, vagyis kisebbek lettek a panelt körbeölelő kávák, így fiatalosabb, trendibb megjelenést kapott a gép.
Lenovo Thinkpad t495 – Anyag:
Tesztünk főszereplőjének vázát üvegszállal erősített műanyagból gyártották le, amelyet belül magnézium váz tart fixen. Ez az megoldás már rég bevált a Lenovo háza táján, strapabíró, massziv készülékek, így roppant időtálló választás egy ilyen eszközre való beruházás. A billentyűzet a megszokott kiemelkedő minőség, használata közben a csuklónkat egy gumiszerű réteggel borított fedlapon pihentethetjük, amitől egészen komfortos a gépelési élmény. Emellett érdemes még megjegyezni, hogy a zsanér szerkezet szintén kiemelkedő minőség, stabilan tartja a 180 fokban nyitható kijelzőt. Összességében a kor követelményeinek megfelelő, kompakt (329 mm x 227 mm x 17,9 mm, 1,54 kg) 14.1 hüvelykes gépet kapunk a pénzünkért cserébe.
Lenovo ThinkPad T495 – Beviteli eszközök
- Billentyűzet: Tradicionálisan elmondható, hogy a szinte minden árkategóriában a Lenovo eszközök nyújtják a legjobb gépelési élményt. Ennek az elvárásnak a tudatában nem egyszerű ultrabookot építeni, hiszen ilyenkor a legnagyobb nevekkel (Dell Latitude, HP Elitebook) kell versenyeznie a márkának. Talán ezért sem meglepő, hogy a kínai gyártó a biztonsági játék jegyében a korábbi széria jól bevált billentyűzetét integrálta az új modellbe is. Vagyis 6 sorba rendezve kapjuk meg a szigetes kialakítású, teljes méretű, megfelelő nyomás ponttal bíró, sima felületű, háttérvilágítással is felvértezett, kissé konkáv billentyűket.
- Érintőpad: Árkategóriától függetlenül a laptopok egyik legnagyobb nyűgje mindig az egér nélküli kurzor kezelése. Sajnos nincs ez másképp a T495 esetében sem. Az érintőfelület méretére (10x7cm) egyáltalán nem panaszkodhatunk, bár a HP gyárt nagyobb tapipadot, de ha figyelembe vesszük, hogy egy 14.1 zollos eszközről van szó akkor briliáns. Egyes konkurenseknél azonban már üveg felületű érintőpadot szerelnek, ha mindenképp bele szeretnénk kötni, akkor álljunk bele, hogy emiatt csorbul a gép prémium hatása. Ez persze nincs hatással a multi-touch gesztusok kezelésére. Itt kell még megjegyeznem azt is, hogy az érintőpadtól balra található a Match-on-Chip érintéses ujjlenyomat olvasó is az ezzel felvértezett modelleken, ami nagyban elősegíti azt, hogy illetéktelenek ne tudjanak bejelentkezni a felhasználói fiókunkba, igaz magunkat is könnyedén kizárhatjuk bele, ezért a MentaLaptop.hu nem szokta konfigurálni ezt a biztonsági eszközt.
Lenovo ThinkPad T495 – A kijelző:
Amennyiben nagyon szőrszálhasogató akarok lenni, akkor azt ismét meg lehet jegyezni, hogy a konkurenseknél létező megoldás a high-end szintet megkarcoló WQHD HDR kijelző, ehelyett a MI (azaz a Lenovo) gépei esetében meg kell elégednünk egy átlagos-jó szintet elérő 14.1 hüvelykes FullHD (1920x1080p)kijelzővel. A klasszikusnak mondható 16:9 képarány mellett nem túl kecsegtető az 1 inch-re eső pixelszám (157), de ha legalább 56 cm-ről nézzük a kijelzőt, akkor már nem látjuk külön a képpontokat, vagyis ebben az esetben már Apple mércével számolva is „retina display”-ről beszélünk. Az IPS technológia természetesen alap és ennek hála a betekintési szögek hibátlanok. Színérzékeny munkákra (pl.: Photoshop) mégsem tudjuk bátran ezt a készüléket ajánlani, mert a csak 52 százalékos lefedettséget kapunk az sRGB színtartományban. Ettől függetlenül a kontraszt aránnyal (1010:1) nincs gond és jó, ha tudod, hogy a fejlett szabályzó rendszernek köszönhetően nem villog a képernyő és a hosszabb használatok sem terhelik meg annyira a felhasználó szemét.
Lenovo ThinkPad T495 -Teljesítmény
- CPU: A gépben helyt kapott AMD Ryzen Pro processzor kiváló választás egy noteszgép, kiváltképp egy ultrabook esetében. A 4 mag / 8 szállal operáló processzor órajele mindössze 15 Watt fogyasztás mellett magas órajelen működik, így a teljesítmény és fogyasztás/teljesítmény aránya lekörözi a T490-et. Nagy előnye, hogy 12 nm-es gyártástechnológiával készül és emiatt kifejezetten jó a CPU energiahatékonyság / teljesítmény aránya. A kétcsatornás memóriavezérlő DDR4-2400 RAM-okat támogat. Az Intel vPro processzorokhoz hasonlóan a Pro jelző ebben az esetben is arra utal, hogy különböző biztonsági és hardver/szoftver menedzsment funkciókkal is rendelkezik processzor.
- GPU: A T495 csak és kizárólag integrált grafikus gyorsítóval rendelkezik, ami ebben az esetben az AMD Radeon RX Vega 8-as. Súlycsoportját (alsó-középaktegória) tekintve az erősebbek közé tartozik, valahol az Intel Iris Pro Graphics 580 és az Intel Iris Plus Graphics 655 között helyezkedik el. Ez nagyjából azt jelenti, hogy jelen konfigurációjában ez a Lenovo – grafikus teljesítmény tekintetében – felnőtt az aktuális 13 hüvelykes MacBook Pro széria szintjére. A DirectX 12 kompatibilis hardverelem hatékonysága azonban nagyban függ attól, hogy mennyi RAM áll rendelkezésünkre. Mindenesetre számos komolyabb játék is meglepően jól fut rajta!
- RAM: A mentalaptop alap kínálatában egy 8GB DDR4 memóriával szerelt példány került tesztelésre, ami Windows 11 alatt elegendő az átlagos & klasszikus irodai hétköznapokban felmerülő feladatok (word, excel, power point, stb.) ellátásához. Ettől függetlenül mégis azt ajánlom, hogy a teljesítmény maximális kiaknázásához és a jövőbeli igények teljesítéséhez a legalább 16GB-al rendelkező modellt válaszd. Egyes tesztoldalakszerint ezzel a megoldással akár a Vega 10-zel szerelt ThinkPad E595 grafikus teljesítményét is meghaladhatjuk.
- Háttértár Amikor a tesztnek nekifogtam, még nem gondoltam, hogy a T495 lesz az az ultrabook, ami leleplezi az Intel és az AMD titkos kapcsolatát – hiszen az AMD processzor mellett Intel háttértár található. Egészen pontosan egy Pro 7600p szériát erősítő 256GB-os modulról (SSDPEKKF256G8L) beszélhetünk, ami minden téren eleget tesz a prémium üzleti szegmens elvárásainak. A gyártó ígérete szerint egy kifejezetten megbízható SSD-ről van szó (144 TBW, 1.6M óra MTBF), ami az olvasási és írási sebességek (3210 MB/s, 1315 MB/s) tekintetében is rendben van. Ezt az állítást a tesztidőszak tapasztalatai alapján meg tudom erősíteni. Akinek kevés a 256Gb bátran ajánljuk az 500 vagy akár az 1000Gb-os változataink egyikét.
Lenovo ThinkPad T495 -Tesztélmény:
A T495 által szolgáltatott felhasználói élmény legjava abban rejlik, hogy azt teszi amit tennie kell, méghozzá szakavatott kezek alatt gyakorlatilag valami földöntúli nyugalmat árasztva – MI már tudjuk, hogy nem tartogat kellemetlen meglepetéseket. Dolgozik mint egy igásló, mindezt hosszan és kitartóan. Még erőfordásigényes feladatok sem eszik meg a hardvert. Ráadásul egy olyan kijelzőről olvashatjuk le az információkat, ami remek betekintési szögeket biztosít és egy olyan billentyűzet segítségével vihetünk be inputokat, ami ergonómiai értelemben az egyik legjobb a piacon. Az anyaghasználat szintén megtámogatja azt a prémium érzetet, amire az átlagos konszumer kategóriában soha nem lesz példa.
Lenovo ThinkPad T495 – Csatlakozók:
A Lenovo ThinkPad T495 a következő portkiosztással rendelkezik:
Smartkártya-olvasó / USB type-C 3.2 Gen 2 (tápfeszültséggel) / RJ-45 ethernet / Kensington zár
USB type-C 3.2 Gen 2 (tápfeszültséggel) / USB type-C / ethernet csatlakozó / USB 3.1 I / HDMI 2.0 / Kombinált audio / MicroSD-kártya olvasó
A vezetéknélküli opciók között találhatjuk a 802.11 AC (2×2) szabványt támogató WiFi portot és Bluetooth 5.0-át. A magam részéről kicsit hiányolom, hogy egy relatíve friss gép nem támogatja a Wifi 6 szabványt, ami sokkal jövőállóbbá tette volna a T495-öt a vezetéknélküli csatlakoztathatóság tekintetében. Ezt valamennyire kompenzálja, hogy két USB Type-C 3.2 Gen 2 (nem Thunderbolt 3!) csatlakozót is kapunk, amelyeken keresztül nem csak tölteni tudjuk a laptopot, de külső monitort is csatlakoztathatunk hozzá.
Hangzás:
Hangzás tekintetében érződik, hogy ő nem egy otthoni multimédia laptop, hanem egy üzleti eszköz. A hangszórók az elődhöz képest már nem lefelé vannak, átlagos használatra elegendők is, de nem közelítik meg egy Bang&Olfusen szintet amelyet sok HP eszköz megkapott. A hangerő nem túl erős, és a mélyek mellett a balansz is hiányzik. Egy-egy virtuális meetingre ebben a formában is alkalmas lehet, de jobban járunk, ha valamilyen külső eszközt (fejhallgató / hangszóró) csatlakoztatunk a T495-höz.
Zajkibocsájtás, melegedés:
Minimális terhelés mellett a Lenovo ThinkPad T495 gyakorlatilag egyenértékű egy kikapcsolt társával. Maximum a billentyűzet ad ki némi zörejt gépelés esetében, mivel ilyenkor a ventillátorok alig vagy egyáltalán nem pörögnek. Ez valamennyire megváltozik, ha folyamatos & nagy terhelés alá helyezzük a gépet. Ebben az esetben a hűtés zajai is jobban kiszűrődnek a rácsok között, miközben az ultrabook is jobban átmelegszik.
Üzemidő:
A korábbi tapasztalatok alapján az AMD-vel hajtott gépek egyik nagy hátrányának számított a gyenge energia menedzsment. Általában nehezebbek voltak a nagyobb akku miatt, ugyanakkor rövidebb akkumulátoros üzemidőt biztosítottak. Szerencsére ez már a múlté, hiszen az új processzorok már fej-fej mellett teljesítenek az Intel-es versenytársakkal szemben. Végeredményként elmondható, hogy közel 5 óra üzemidőt sikerült kisajtolni filmezés közben, ami 4 órára csökkent maximum közeli fényerő melletti webböngészés során. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az átlagos munkával töltött hétköznapok nettó terhelése során jó eséllyel nem kell a töltő után kapkodnunk a T495 használata közben.
Lenovo ThinkPad T495 – Összefoglalva:
A Lenovo ThinkPadokban még soha nem kellett csalódnunk. A T495 pedig nem kezdte el a sort, magabiztosan hozta azt, amit elvártam tőle.
Mivel egy hasonlóan konfigurált a T490 (Intel) és a T495 (AMD) között alig-alig lehet tetten érni némi különbséget, így ha ezek között kellene választanunk, vagy ajánlanunk egyet, akkor egészen biztos, hogy az olcsóbbra (T495) esne a voksunk.